קורונה טיים: כיצד להוציא את המיטב מהמצב בשביל התלמידים שלנו | סיגל דוגה

סיגל דוגה
סיגל דוגה

תקופת הקורונה מעמידה אותנו עם מציאות בלתי רצויה שאינה בשליטתנו. באמצעות שאלה על שינוי רצוי נוכל להבין את הקשיים המרכזיים של הילד. נוכל גם לחשוב במשותף מה ניתן לעשות כדי להקל ולשפר את איכות הלמידה וההנאה של הילד בתקופה זו. בסופו של דבר, תקופות קשות ומאתגרות מהוות צוהר לשינויים חיובים ולצמיחה אישית- של התלמידים, אבל לא פחות חשוב מכך- שלנו כמורים.

מהם הקשיים הייחודיים לילדים בתקופת הקורונה?

תקופת הקורונה הביאה עימה מספר אתגרים מיוחדים. הראשון והחשוב בהם הוא הכניסה של הפחד מהלא נודע אל חייהם של הילדים. בקורונה נחשפו הילדים שלנו לראשונה למצב של חוסר אונים מצד המבוגרים בחייהם. אבטלה, חולי ופחד מהלא-נודע הטרידו את ההורים ואת המורים. וילדים מרגישים הכל- גם אם לא מדברים. 

גם אחרי שכבר התרגלנו ל”עולם החדש”, מציאות הסגרים לא הרפתה לתקופה ארוכה. ילד הוא כמו פרח: הוא צריך שמש ואוויר על מנת לגדול, וגם לספק את יצר הסקרנות שלו, מה שלא התאפשר בתקופת הקורונה. בנוסף, החוויה של להיות בבית כל היום, מבלי להיפגש פנים מול פנים וליצור שיחה או משחק עם החברים שלהם הייתה חוויה קשה בשביל הרבה מן הילדים, בעיקר לחברותיים מביניהם, הזקוקים לחברה יומיומית של בני גילם. כמו כן, בחלק מהבתים הייתה בעיה של צפיפות ואי זמינות של מחשבים.

היתרון של תקופת הקורונה

הרבה אנשים מדברים על כך שמשבר הקורונה שינה אותם לטובה: הם החלו להשקיע בתחביבים, לבלות זמן בחיק המשפחה ולהבין מה באמת חשוב בחיים. חלק הבינו שהכל זמני וצריך לנצל את החיים במלואם והחליפו קריירות וכו’. אילו יתרונות ילדים יכולים להפיק מהקורונה? ילדים יכולים לפתח סתגלניות למצבים ויכולת טובה יותר להתמודד עם לחצים. כמו כן, אי האפשרות לצאת מהבית הביאה לכך שהורים רבים, שקודם לכך עבדו בעבודות תובעניות, יכלו להשקיע יותר מזמנם בילדים ומכאן הדרך לשיפור היחסים בין ההורים לילדים היא קצרה. החינוך הדיגיטלי והמודעות להיגיינה גם הם יכולים להחשב לגורמים חיוביים אשר הילדים רכשו במהלך המשבר.

כיצד לנטב את החיסרון ליתרון

לתקופת הקורונה יש גם יתרונות בכל הנוגע לחינוך: לדוגמא, הוראה האישית בקבוצות קטנות שהדגש הוא פיתוח מיומנויות חברתיות- רגשיות, הצורך לחשוב מחוץ לקופסה, וההפיכה ליצירתיים יותר. בתור אנשי חינוך, חשוב שנלמד את הילדים להסתכל על חצי הכוס המלאה. אם נעשה זאת, הם ילמדו לעשות זאת גם בהמשך החיים והמשברים שהם מביאים.  

סיגל דוגה. 

כתיבת תגובה

נגישות